2019/20 UEFA Europa League – Match Official Involvement

We have had several Hungarian referee teams, UEFA referee observers and UEFA Match delegates appointed to matches so far, which I keep putting on twitter but not on the website. Here is a summary to date.

PRELIMINARY ROUND (First Legs)

27 June 2019, 20:45 CET – Serravalle (San Marino Stadium)
SP La Fiorita (SMR) – UE Engordany (AND)
Referee: Christophe Pires Martins (LUX)
Assistant Referee 1: Daniel Da Costa (LUX)
Assistant Referee 2: Joaquim Daniel Da Silva Gomes (LUX)
Fourth Official: Frank Bourgnon (LUX)
UEFA Referee Observer: Plarent Kotherja (ALB)
UEFA Delegate: István Huszár (HUN)

PRELIMINARY ROUND (Second Legs)

2 July 2019, 17:45 CET – Gibraltar (Victoria Stadium)
St. Joseph’s FC (GIB) – FC Prishtina (KOS) | 1-1
Referee: Luca Barbeno (SMR)
Assistant Referee 1: Francesco Lunardon (SMR)
Assistant Referee 2: Salvatore Tuttifrutti (SMR)
Fourth Official: Michele Scarpino (SMR)
UEFA Referee Observer: Karel Bohuněk (CZE)
UEFA Delegate: Vilmos Szabó (HUN)

4 July 2019, 20:00 CET – Toftir (Tofta Leikvøllur)
NSÍ Runavík (FRO) – Ballymena United FC (NIR) | 0-2
Referee: Besfort Kasumi (KOS)
Assistant Referee 1: Edmond Zeqiri (KOS)
Assistant Referee 2: Fatmir Sekiraqa (KOS)
Fourth Official: Alban Shala (KOS)
UEFA Referee Observer: Vencel Tóth (HUN)
UEFA Delegate: Sergio Di Cesare (ITA)

FIRST QUALIFYING ROUND (First Legs)

11 July 2019, 18:00 CET – Kuopio (Savon Sanomat Areena)
KuPS Kuopio (FIN) – FC Viciebsk (BLR)
Referee: Danilo Grujić (SRB)
Assistant Referee 1: Dragan Bogićević (SRB)
Assistant Referee 2: Jovan Grujić (SRB)
Fourth Official: Bojan Nikolić (SRB)
UEFA Referee Observer: Attila Ábrahám (HUN)
UEFA Delegate: Ísak Mikladal (FRO)

11 July 2019, 19:00 CET – Bergen (Brann Stadion)
SK Brann (NOR) – Shamrock Rovers FC (IRL)
Referee: Juxhin Xhaja (ALB)
Assistant Referee 1: Nertil Bregasi (ALB)
Assistant Referee 2: Fatmir Lama (ALB)
Fourth Official: Andi Koçi (ALB)
UEFA Referee Observer: Ferenc Székely (HUN)
UEFA Delegate: Iva Olivari (CRO)

11 July 2019, 20:45 CET – Cork (Turner’s Cross)
Cork City FC (IRL) – FC Progrès Niederkorn (LUX)
Referee: Aleksandrs Anufrijevs (LVA)
Assistant Referee 1: Romāns Platonovs (LVA)
Assistant Referee 2: Valdis Koritko (LVA)
Fourth Official: Mareks Ķere (LVA)
UEFA Referee Observer: Jan Carlsen (DEN)
UEFA Delegate: Róbert Barczi (HUN)

FIRST QUALIFYING ROUND (Second Legs)

18 July 2019, 17:30 CET – Turku (Veritas Stadion)
FC Inter Turku (FIN) – Brøndby IF (DEN) | 1-4
Referee: Keith Kennedy (NIR)
Assistant Referee 1: Stephen Donaldson (NIR)
Assistant Referee 2: Georgios Argyropoulos (NIR)
Fourth Official: Evan Boyce (NIR)
UEFA Referee Observer: Ferenc Székely (HUN)
UEFA Delegate: Cristel Brorsson (SWE)
Delegate Trainee: Kimmo Lipponen (FIN)

18 July 2019, 19:00 CET – Nicosia (Stádio GSP)
Apóllon Limassol FC (CYP) – FK Žalgiris Kaunas (LTU) | 2-0
Referee: Vladimir Moskalev (RUS)
Assistant Referee 1: Yegor Bolkhovitin (RUS)
Assistant Referee 2: Vladimir Minevich (RUS)
Fourth Official: Vasiliy Kazartsev (RUS)
UEFA Referee Observer: Stefano Podeschi (SMR)
UEFA Delegate: Balázs Makray (HUN)

18 July 2019, 19:30 CET – Differdange (Stade Municipal de la Ville de Differdange)
FC Progrès Niederkorn (LUX) – Cork City FC (IRL) | 2-0
Referee: Matthew De Gabriele (MLT)
Assistant Referee 1: Jurgen Spiteri (MLT)
Assistant Referee 2: Mitchell Scerri (MLT)
Fourth Official: Emanuel Grech (MLT)
UEFA Referee Observer: Vencel Tóth (HUN)
UEFA Delegate: Geir Þorsteinsson (ISL)

18 July 2019, 19:30 CET – Andorra la Vella (Estadi Comunal)
UE Engordany (AND) – FC Dinamo Tbilisi (GEO) | 0-6
Referee: Balázs Berke (HUN)
Assistant Referee 1: Péter Kóbor (HUN)
Assistant Referee 2: Gergő Vígh-Tarsonyi (HUN)
Fourth Official: Csaba Pintér (HUN)

UEFA Referee Observer: Goran Mihaljević (MNE)
UEFA Delegate: Yariv Teper (ISR)

18 July 2019, 20:45 CET – Kilmarnock (Rugby Park)
Kilmarnock FC (SCO) – Connah’s Quay Nomads FC (WAL) | 2-1
Referee: Ferenc Karakó (HUN)
Assistant Referee 1: István Albert (HUN)
Assistant Referee 2: Balázs Buzás (HUN)
Fourth Official: Sándor Andó-Szabó (HUN)

UEFA Referee Observer: Luis Medina Cantalejo (ESP)
UEFA Delegate: Kari Iuell (NOR)

SECOND QUALIFYING ROUND (First Legs)

23 July 2019, 17:45 CET – Tórshavn (Gundadalur)
HB Tórshavn (FRO) – Linfield FC (NIR)
Referee: Ádám Farkas (HUN)
Assistant Referee 1: Balázs Szert (HUN)
Assistant Referee 2: Péter Kóbor (HUN)
Fourth Official: Csaba Pintér (HUN)

UEFA Referee Observer: Elmir Pilav (BIH)
UEFA Delegate: Neli Lozeva (BUL)

25 July 2019, 19:30 CET – Plovdiv (Stadion “Lokomotiv”)
PFC Lokomotiv Plovdiv 1926 (BUL) – FC Spartak Trnava (SVK)
Referee: Timótheos Christofí (CYP)
Assistant Referee 1: Pávlos Georgíou (CYP)
Assistant Referee 2: Mários Kalogírou (CYP)
Fourth Official: Geórgios Nikoláou (CYP)
UEFA Referee Observer: Asim Xudiyev (AZE)
UEFA Delegate: Róbert Kispál (HUN)

SECOND QUALIFYING ROUND (Second Legs)

30 July 2019, 17:45 CET – Marijampolė (ARVI Futbolo Arena)
FK Sūduva (LTU) – SP Tre Penne (SMR) | 5-0
Referee: Artyom Kuchin (KAZ)
Assistant Referee 1: Yevgeniy Belskiy (KAZ)
Assistant Referee 2: Sergey Vasyutin (KAZ)
Fourth Official: Saken Bayymbet (KAZ)
UEFA Referee Observer: Kostadin Gerginov (BUL)
UEFA Delegate: Róbert Barczi (HUN)

1 August 2019, 19:00 CET – Toftir (Tofta Leikvøllur)
KÍ Klaksvík (FRO) – FC Luzern (SUI) | 0-1
Referee: Martin Strömbergsson (SWE)
Assistant Referee 1: Mikael Hallin (SWE)
Assistant Referee 2: Peter Allheim (SWE)
Fourth Official: Patrik Eriksson (SWE)
UEFA Referee Observer: Attila Ábrahám (HUN)
UEFA Delegate: Léon Schelings (BEL)

1 August 2019, 19:00 CET – Tiraspol (Stadionul Sheriff)
FC Sheriff Tiraspol (MDA) – FK Partizani (ALB) | 1-0
Referee: Igor Pajač (CRO)
Assistant Referee 1: Bojan Zobenica (CRO)
Assistant Referee 2: Vedran Đurak (CRO)
Fourth Official: Dario Bel (CRO)
UEFA Referee Observer: Alfredo Trentalange (ITA)
UEFA Delegate: István Huszár (HUN)

1 August 2019, 20:00 CET – Ljubljana (Stadion Stožice)
NK Olimpija Ljubljana (SVN) – Evkur Yeni Malatyaspor (TUR) | 2-2
Referee: Filip Glova (SVK)
Assistant Referee 1: František Ferenc (SVK)
Assistant Referee 2: Peter Kováč (SVK)
Fourth Official: Peter Ziemba (SVK)
UEFA Referee Observer: Marco Borg (MLT)
UEFA Delegate: Attila Tömő (HUN)
Mentor for Delegate: Alan McRae (SCO)

1 August 2019, 21:00 CET – Belfast (Seaview)
Crusaders FC (NIR) – Wolverhampton Wanderers FC (ENG) | 0-2
Referee: Nejc Kajtazovič (SVN)
Assistant Referee 1: Aleksandar Kasapovič (SVN)
Assistant Referee 2: David Gabrovec (SVN)
Fourth Official: Dejan Balažič (SVN)
UEFA Referee Observer: Luis Medina Cantalejo (ESP)
UEFA Delegate: Vilmos Szabó (HUN)

THIRD QUALIFYING ROUND (First Legs)

6 August 2019, 18:00 CET – Riga (Daugavas Stadions)
Riga FC (LVA) – HJK Helsinki (FIN)
Referee: Kirill Levnikov (RUS)
Assistant Referee 1: Dmitriy Mosyakin (RUS)
Assistant Referee 2: Yegor Bolkhovitin (RUS)
Fourth Official: Vasiliy Kazartsev (RUS)
UEFA Referee Observer: Robert Sedlacek (AUT)
UEFA Delegate: Márton Esterházy (HUN)

8 August 2019, 18:30 CET – Brøndbyvester (Brøndby Stadion)
Brøndby IF (DEN) – SC Braga (POR)
Referee: Tamás Bognár (HUN)
Assistant Referee 1: Balázs Buzás (HUN)
Assistant Referee 2: Péter Kóbor (HUN)
Fourth Official: Péter Solymosi (HUN)

UEFA Referee Observer: Nikolay Ivanov (RUS)
UEFA Delegate: Crawford Wilson (NIR)

THIRD QUALIFYING ROUND (Second Legs)

13 August 2019, 18:00 CET – Tallinn (A. Le Coq Arena)
Nõmme Kalju FC (EST) – F91 Dudelange (LUX) | 1-3
Referee: Sergey Lapochkin (RUS)
Assistant Referee 1: Anton Averyanov (RUS)
Assistant Referee 2: Dmitriy Zhvakin (RUS)
Fourth Official: Vitaliy Meshkov (RUS)
UEFA Referee Observer: Attila Ábrahám (HUN)
UEFA Delegate: Tamara Chichinadze (GEO)

15 August 2019, 19:30 CET – Trabzon (Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu)
Trabzonspor (TUR) – AC Sparta Praha (CZE) | 2-2
Referee: Jakob Kehlet (DEN)
Assistant Referee 1: Lars Hummelgaard (DEN)
Assistant Referee 2: Heine Sørensen (DEN)
Fourth Official: Jens Grabski Maae (DEN)
UEFA Referee Observer: Sándor Piller (HUN)
UEFA Delegate: Alojzije Šupraha (CRO)